Litery 3d krok po kroku. Wykonanie, montaż, podświetlanie

Litery 3d krok po kroku. Wykonanie, montaż, podświetlanie

Ikoną przestrzennych liter i świata filmowego jest amerykański napis „HOLLYWOOD”. Dzisiaj niemal każde wydarzenie, miejski rynek i liczące się przedsiębiorstwo ma swoje logo stworzone z takich napisów 3D. Jak zrobić litery 3D samodzielnie i w jaki sposób tworzy się je w fabrykach? Przeczytaj!

Spis treści:

Litery 3D, czyli jak zrobić na innych wrażenie
Litery przestrzenne – jak są robione i z czego?
Jak zrobić litery 3D – proces produkcyjny
Jak wykonuje się litery przestrzenne na maszynie?
Sposoby łączenia elementów tworzących litery 3D
Jak zrobić podświetlane litery przestrzenne?
Sposoby montażu podświetlanych liter 3D

Litery 3D, czyli jak zrobić na innych wrażenie

Zacznijmy od tego, dlaczego w ogóle taki sposób reklamy jest obecnie najpopularniejszy. Składa się na to kilka czynników:

 1. Wysoka trwałość logotypu lub hasła reklamowego.
 2. Dowolna personalizacja aranżacji oświetlenia i kształtów.
 3. Możliwość montażu wewnątrz i na zewnątrz budynków.
 4. Zaangażowanie odbiorcy widzącego napis 3D.
 5. Wysoka dostępność różnorodnych materiałów.

Dzięki obecności na rynku wielu firm zajmujących się produkcją nie trzeba zastanawiać się, jak zrobić litery ze styropianu samodzielnie. Po złożeniu zamówienia i wykonaniu montażu odbiorcy pozostanie jedynie obserwowanie rosnącego zainteresowania klientów daną marką.

Litery przestrzenne – jak są robione i z czego?

Materiały potrzebne do stworzenia liter przestrzennych są uzależnione od miejsca montażu i projektu. Dobiera się je również pod względem branży, którą zajmuje się konkretna firma. Najczęściej jednak surowcami, z których wytwarza się napisy przestrzenne, są:

 • pleksi;
 • aluminium;
 • styrodur;
 • styropian;
 • PCV;
 • MDF;
 • drewno.

To, jak ozdobić litery ze styropianu, drewna i aluminium uzależnione jest głównie od miejsca montowania. Zwykle jednak wybiera się do tego oświetlenie LED RGB i malowanie proszkowe.

Jak zrobić litery 3D – proces produkcyjny

Wszystko zaczyna się od projektu wykonywanego w specjalnym oprogramowaniu zespolonym z parkiem maszynowym. Czasy, w których główkowało się nad tym, jak wyciąć litery ze styropianu ręcznie, dawno już minęły. Obecnie napisy przestrzenne są produkowane przez zautomatyzowane maszyny. Na podstawie opracowanego wcześniej komputerowego modelu 3D poszczególne elementy konkretnej litery zostają wycinane i formowane.

Jak wykonuje się litery przestrzenne na maszynie?

Mając już gotowy projekt w wersji elektronicznej, wystarczy uruchomić proces produkcyjny. Mniejsze gabarytowo litery wycina się na specjalnych maszynach CNC, a ich front zwykle produkowany jest ze styroduru. Do tego, jak zrobić litery przestrzenne, potrzebne są również boki elementu. Zapewniają one fizyczną głębię i efekt 3D. Boki wykonywane są zazwyczaj z taśm aluminiowych. Przepuszczane są one przez specjalne prasy i giętarki. Mogą one nadawać wstępny kształt bokom przez ich odpowiednie wyprofilowanie.

W przypadku liter zawierających w swoim obrysie kąty korzysta się z maszyn nacinających taśmy w odpowiednim momencie. Dzięki temu bok litery jest zaginany bez ryzyka przerwania materiału. W ten sposób produkuje się elementy o wysokości do kilkudziesięciu centymetrów. Większe gabarytowo litery trzeba spawać ręcznie.

Sposoby łączenia elementów tworzących litery 3D

Chcąc stworzyć litery przestrzenne, trzeba wiedzieć, jak zrobić solidne łączenia frontu i boków. W przypadku aluminium i tworzyw sztucznych dobrym sposobem jest klejenie. Elementy umieszcza się sztywno w taki sposób, by można było zachować finalny kształt litery. Potem wewnątrz nanosi się na łączeniach klej i czeka do momentu związania. Taki sposób zespolenia części litery pozwala na wystawienie jej na oddziaływanie wymagających warunków atmosferycznych. Mniejsze litery można również zszywać przy pomocy odpowiednich urządzeń ręcznych.

Jak zrobić podświetlane litery przestrzenne?

W ten sposób stworzone są litery 3D, ale jak zrobić w nich podświetlenie? Zwykle umieszcza się wewnątrz wodoodporne diody. Wymagają one zaprojektowania i zamontowania instalacji elektrycznej. Zwykle w tylnej części elementów umieszczane są złącza pozwalające na podłączenie do prądu. W ten sposób cały front napisu jest wolny od zbędnych kabli, które szpeciłyby wygląd reklamy. Montaż oświetlenia z diodami pozwala na ich umieszczenie nie tylko we wnętrzach. Dzięki ich wodoodporności litery przestrzenne mogą świecić bez przerw na deszczu, we mgle, czy podczas opadów śniegu. Diody zapewniają niski pobór energii, długą żywotność i swobodny dobór barw. Wiesz już, jak podświetlić litery 3D, ale w jaki sposób się je montuje?

Sposoby montażu podświetlanych liter 3D

Instalacja liter przestrzennych jest uzależniona od ich wielkości i miejsca montażu. Niewielkie logotypy i szyldy, których miejsce znajduje się np. nad wejściem do firmy, są umieszczane na niewielkich stelażach. Mogą być one wcześniej zamocowane do liter i w ten sposób pozostaje jedynie wywiercenie w ścianie kilku otworów montażowych. A jeśli chodzi o litery ze styropianu, jak zrobić skuteczny i trwały montaż? Takie lekkie elementy można przykleić przy pomocy dedykowanego kleju do sztukaterii. Bardzo ważne jest stosowanie się do instrukcji, odtłuszczenie powierzchni i właściwa aplikacja kleju.

A jak zamontować litery przestrzenne wielkogabarytowe? Zwykle tego rodzaju loga są umieszczane na dachach fabryk i magazynów, placach miejskich lub terenie przed wejściem do siedziby przedsiębiorstwa. Aby pod wpływem wiatru i innych czynników litery 3D pozostały na swoim miejscu, konieczne jest umieszczenie ich na solidnych stelażach na podstawach betonowych. Później lokuje się na nich kolejne litery napisu.

Jeśli jesteś zainteresowany zamówieniem profesjonalnie i jakościowo wykonanych liter 3d, odwiedź naszą zakładkę w ofercie https://frwarszawa.pl/znaki-litery-przestrzenne/

Skontaktuj się z nami, aby zaprojektować, wykonać i zamontować litery przestrzenne 3d

PRODUCENT REKLAMY WARSZAWA

Billboardy, kasetony, banery, reklamy, oklejanie witryn, litery 3D, reklama świetlna i więcej.

KONTAKT

727 014 780

biuro@frwarszawa.pl

www.frwarszawa.pl